Global gündemde meydana gelen gelişmeler hemen hemen her yatırım enstrümanının piyasa fiyatına az çok etkileyerek , söz konusu yatırım enstrümanının piyasa fiyatının alçalmasına veya yükselmesine sebep olmaktadır.

2007 yılında meydana gelen ve çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan finansal kriz kısa sürede dünyaya yayılarak global bir hale gelmişti. Bu durumda bir çok yatırım enstrümanının piyasa fiyatı değişmiş ve bunu ön göremeyen çok sayıda yatırımcının zarar etmesine sebep olmuştu. Özellikle Amerikan Doları’nın hızla değer kaybetmesi ve yatırımcı nazarında Doların güvenilmez damgası yemesi, yatırımcının altına yönelmesine sebep olmuştu. Ekonomik kriz, savaş gibi kaos ve belirsizlik dönemlerinin en gözde yatırım aracı olan altında yoğun talep sonucu hızla değer kazandığı bir sürece girmiş, 3 yıl üst üste yatırım tarihinin en yüksek değerlerine ulaşarak rekor kırmıştı. Altının bu denli değerlenmesi ise altına alternatif arayan yatırımcıların gümüşe yönelmesini beraberinde getirmiş ve gümüşünde çok yüksek değerlere ulaşmasına sebep olmuştu.

Gümüşü takiben bakır da finansal kriz kaynaklı değeri artan emtialar arasında yer aldı. Günümüzde ise Libya savaşı sebebiyle ham petrol fiyatlarında meydana gelen artış öncesinde gerçekleşeceğine dair oldukça açık sinyaller verdiği için bir çok yatırımcının karlı petrol alım satımları gerçekleştirmesini sağladı.

Ortadoğu’daki krizin çözülememesinden kaynaklanan ham petrolün fiyatında meydana gelen bu artışın belirli bir süre daha devam edileceği tahmin edildiği için yatırımcının petrol talebi azalmıyor, bu sebeple de petrol de ki fiyat artışlı hızla devam ediyor.

Özellikle dünyaya petrol üreten ülkelerdeki krizler ve siyasi gerginlikler ilk olarak petrolün piyasa fiyatını etkilemektedir. Tecrübeli ve ön görülü yatırımcılar global gündemi ve siyasal gelişmeleri yakından takip ederek emtialarda meydana gelecek fiyat değişikliklerini önceden tahmin edip yatırımlarına bu doğrultuda yön veriyor ve kazançlı işlemler gerçekleştirebiliyorlar.

Bunu basit bir örnekle açıklayalım:

X ve Y ülkeleri karşılıklı ithalat ve ihracat yapmaktadırlar. Ancak siyasi bir anlaşmazlık sonucu bu iki ülke aralarındaki alış verişi bir süreliğine durdurma kararı alır. Bu durumda iki ülkenin birbirinden temin ettiği emtia mallarının piyasa fiyatları artacaktır. Çünkü iki ülkede üretilemeyen emtialara olan talepte herhangi bir azalma meydana gelmemişken arz sıfırlanmış olacaktır. Yani kıt kaynak ve yüksek arz söz konusu emtianın üretilmeyen ülke piyasalarında aşırı değerlenmesi ile sonuçlanacaktır. Burada da görüldüğü üzre emtia fiyatları siyasi ilişkileri birebir yansıtan son derece hassas yatırım enstrümanlarıdır.